27.02.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
18122

Чому дитина не хоче читати? Чи варто змушувати?

Сучасні діти найчастіше не прагнуть проводити час за книгами. Технічні можливості дозволяють цікаво проводити час по-іншому. Школярі можуть придумати для батьків безліч відмовок, чому читати не потрібно. Наприклад, через те, що є аудіокниги і можна слухати їх, не напружуючи очі. Також можна подивитися фільм, знятий за книгою. Діти не мають мотивації до читання, адже набагато простіше провести час, граючи в планшет або дивлячись відеоролики. Тому батьків сьогодні часто хвилює питання, як пояснити синові чи доньці важливість і користь читання.

користь читання книг для дітей

Користь читання

Як би школярі не пручалися, батькам необхідно переконати їх у тому, що читання є обов'язковим для їх розвитку. Ось кілька аргументів на його користь:

  • Хто багато читає, той багато знає – книги розширюють світогляд, дозволяють дізнатися нову інформацію, знайти відповідь на будь-яке питання про навколишній світ.
  • Література допомагає збільшити словниковий запас, навчитися правильно розмовляти, підвищує грамотність.
  • Після прочитання будь-якого твору у будь-якого читача виникає безліч питань, суперечок і вражень від нього. Читання дозволяє винести важливі життєві уроки, зробити висновки із ситуацій, в які потрапляють герої історії.
  • Розвивається мислення, увага, посидючість, логіка, уміння слухати.

навіщо дитині читати книги

Людина, яка багато читає, завжди на крок попереду

Чому ж дитина не хоче читати, якщо це так цікаво? Можливо, вона просто читає лише тільки те, що передбачено шкільною програмою, а це не завжди збігається з особистими смаками учня. Батькам варто з’ясувати, який жанр сподобається синові або дочці, щоб дібрати для них відповідну літературу. Читаючи цікаві твори, дитина поступово подужає і те, що не викликає захоплення, але є обов’язковим до прочитання.

Ще одне важливе завдання дорослих – це переконати школярів у тому, що діти, які не хочуть читати, завжди на крок позаду своїх однолітків. Крім мислення і логіки, читання дозволяє навчитися робити висновки, швидше ухвалювати рішення, покращує стратегічні навички людини. Тому той, хто прочитав багато книг і регулярно поповнює свій список, завжди успішніший, розумніший і впевненіший у собі.

Сучасні діти багато часу проводять за гаджетами, адже ігри на планшеті та фільми на комп’ютері дивитися дуже захопливо, а головне – не потрібно докладати ніяких зусиль. Дуже важливо, щоб у дитини був вільний час і на це також. Водночас варто довести, що читання книг – не менш цікаве і захопливе заняття. Витрачаючи час на гаджети, дитина не вчиться нічому новому. У той час як нова книга – це те, що дійсно приносить користь і допомагає розвиватися.

чому дитині не подобається читати

Чому діти не хочуть читати книги?

Ще однією вагомою причиною відмови від книг є механічне читання. Школяр не встигає зрозуміти суть книги, тому що поспішає її закінчити. Уміння швидко читати – чудова навичка, яка, безсумнівно, знадобиться в навчанні. Водночас набагато важливіше вміти читати усвідомлено з розумінням головної думки і здатністю вловити деталі.

Читаючи побіжно, діти не встигають насолодитися твором, зрозуміти, про що говорив автор, що відчували герої, яка головна мораль твору. Займаючись за підручниками, вони також не можуть заглибитися в суть матеріалу. Тому постійно доводиться повертатися до вже прочитаного абзацу, що дуже стомлює і засмучує дитину. Неможливо вчитися, не вміючи швидко і, головне, ефективно читати. Часто через це у школярів знижується успішність і мотивація до навчання.

як зацікавити дітей читанням

Як виховати у дитини любов до читання?

Виховати любов до читання можуть самі батьки. Перш за все, особистим прикладом. У тих сім’ях, де прийнято проводити час за літературою, діти з раннього віку хочуть скоріше розвинути цю навичку, щоб бути, як дорослі. Батьки читають казки і вірші малюкам, тим самим виховуючи любов до них. Вони показують своїм прикладом, що проводити час у такий спосіб захопливо і корисно.

Щоб у дитини, яка вже вміє читати, виходило якісно аналізувати прочитане і розуміти головну думку, можна займатися за спеціальними методиками. Однією з них є Ліберика від Академії розвитку інтелекту SMARTUM. Ця програма навчання швидкого читання підходить для дітей від 7 до 16 років.

Головною перевагою курсу є ретельний підбір методики для кожного віку. Групи формуються таким чином, щоб дітям було в них комфортно – враховується не тільки вік учнів, а і їх базовий рівень знань. Завдяки тому, що заняття ведуться в невеликих групах, дітям вдається продуктивно засвоювати і запам’ятовувати матеріал, поступово покращуючи свої навички.

Головне завдання курсу Ліберика – навчити дитину дуже швидко читати з розумінням прочитаного. За допомогою ефективної методики учень здобуває цю навичку, яка залишається з ним назавжди. Вона сприяє підвищенню успішності, а також допомагає прищепити любов до читання.